21.СЕПТЕМБРА ОБЕЛЕЖЕН МЕЂУНАРОДНИ ДАН МИРА

Датум: 30. Septembar 2021 12:42 Категорија: Aktuelnosti

Међународни дан мира обележава се 21. септембра. То је дан када је Генерална скупштина Уједињених нација једногласно усвојила Резолуцију 36/67,
којом се овај дан обележава у 180 земаља широм света.

Мир не значи искључиво одсуство сукоба и насиља мањих или већих размера – мир представља трајне напоре који се улажу у развој друштва и појединаца, мир даје прилику учењу и активном деловању.
Универзална порука мира је: ,,Нека мир превлада на Земљи, бар један дан мира и ненасиља", a симбол мира је голубица са маслиновом гранчицом.
Међународни дан мира у нашој школи је, у организацији Ученичког парламента, обележен низом акција.
Tим за ненасиље и заштиту од злостављања и занемаривања организовао је дебату на тему мира, а ученици су радо учествовали у њој.
Школски психолог одржао je предавање о начинима комуникације како би се избегао и вербални сукоб.
Представници Ученичког парламента учествовали су у радионици: ,,Победи мирно!" На тај начин покушали су да пронађу мирно решење за сваки сукоб и да на примерима покажу расплет одређене насилне ситуације.
Професори српског језика и књижевности расписали су литерарни конкурс на тему:
,,Мир и спокојство, једина су добра и највеће достојанство скромних судбина и безимених људи."
(Иво Андрић)
Надамо се да ће се мир и спокојство постати свакодневница свих људи.